Denizli bozdağ

Denizli bozdağ / blog

Bozdağ

Başlığın diğer anlamları için Bozdağ (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Bozdağ, Denizli il sınırlarında, Acıpayam-Gireniz vadisi ile Tavas Barza ovası arasında, horst özellikli tektonik dağdır. metre yüksekliğinde olup, Gölgeli Sıradağları'nın zirvelerindendir. Pek fazla geçit vermediğinden bu iki yerleşim arasında denizli bozdağ çok azdır.

Fiziki denizli bozdağ kaynağı değiştir]

78,6 km² alana sahip dağlık alan batıdan Barz fayı, doğudan Acıpayam fayı, güneyi ise Beyağaç fayı ile çevrili bir horstur. Tabakalı ve kırıklı bir yapıya sahiptir. Dolin, denizli bozdağ, uvala, flüvyo-karstik vadi ve paleo vadiler görülür. Dağlık denizli bozdağ m yükseltileri arasında dolin belirlenmiştir[1].

Bozdağ'ı; Kırdağları kuzeydoğudan, Denizli bozdağ Polyesi kuzey ve kuzeybatıdan, Dalaman Çayı güney ve güneydoğudan, Akçay Nehri ise güneybatıdan çevreler. Kireçtaşından oluşan dağlık kütle üzerinde karstik şekiller yoğundur.

Bozdağ'da, kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak iklim tipi olan Akdeniz iklimi, yarı denizel nemli iklim hakimdir. En soğuk ay ocak (-1,3°C), en sıcak ay temmuz (18,7°C), yıllık ortalama 8,4°C'dir. Yıllık ortalama yağış mm, en az ağustos 15,3, en fazla yağış aralık ayında düşer ( mm).[1]

Zirvelerde Rahat Gölü, Terazi Gölü ve Düden Gölü olmak üzere üç adet göl vardır.

Kullanım[değiştir kaynağı değiştir]

Zirvesinde mayıs ayı başlarına kadar kayak yapalılabilecek kar kalınlığı bulunmaktadır. yılından bu yana yapılan ölçümlere göre ortalama yaklaşık 3 metre kar kalınlığının olduğunu göstermektedir. Bu saray süpürgesi iğne oyası yapılışı kalınlığının Uludağ'da bile olmadığını yetkililer söylemiştir. Tele skinin yapılacağı iki tepe arasındaki kot farkı yaklaşık metredir. Haziran ayında da kayılacak durumda olmasa bile kar vardır. Tele skinin uzunluğu ise metre olarak planlanmaktadır. Kayak için pist uzunluğu ise metre dolaylarındadır. Bu uzunluk uluslararası yarışmalara uygun bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir kaynağı değiştir]

denizli-bozda

denizli bozdağ

Temas etmek

implantasyon kanaması ne kadar sürer brezilya pastası le evine te dur mame sözleri cirodan silah taşıma ruhsatı e bildirge onay cumartesi sokağa çıkma yasağı kaça kadar kibariye hap koydum şarkı sözleri mayıs ps plus 2019 doğum saati öğrenme stag 9000 nedir nasıl kullanılır davutpaşa kampüsü esenler yeşil çay sabah mı akşam mı fayans derz çatlakları erhan çelik hapis iga güvenlik personel alımı ford yedek parça orjinal antalya şarampolde sahibinden satılık daireler lalegül reklamları