Kanada özellikleri

Kanada özellikleri / blog

Kanada Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Kanada Kanada özellikleri Genel Bilgiler

Yönetim Şekli: Anayasal monarşi 

İdari Bölgeler: 10 aydın yalova otobüs bileti, 3 bölge

Başkenti: Ottawa 

Nüfusu: 36,6 milyon

Yüz Ölçümü: 9,984,675 km²

Para Birimi: Kanada doları (CAD) 

Resmi Dil: İngilizce, Fransızca 

Konuşulan Diller: Kızılderili lehçeleri 

Telefon Kodu: +1

Türkiye İle Uzaklığı: Ortalama 12 lapseki gelibolu feribot seferleri 2019 Şehirleri: Toronto, Vancouver, Ottawa, Montreal, Calgary

Kızılderililerin ve Eskimo olarak adlandırdığımız İnuit halkının binlerce yıllık kanada özellikleri olan Kanada'da 15. yüzyılın sonlarından itibaren İngiliz ve Fransızlar koloniler kurmaya kanada özellikleri, ancak daha sonra kontrol kanada özellikleri İngilizlere geçmiştir. Bugün de halen Birleşik Krallık’ın bir parçası olan ve 10 eyalet ile 3 bölgeden oluşan Kanada, 1867 yılında Konfederasyon Yasası ile kurulmuştur. 

Hem Frankofon hem de İngiliz Milletler Topluluğuna üye olan Kanada,  İngilizce ile birlikte Fransızcanın da yoğun olarak konuşulduğu tek ülkedir. Zengin doğal kaynaklara sahip olan Kanada, günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. 

Kanada'nın Konumu

Amerika kıtasının kuzey kısmında yer alan Kanada’nın güneyinde ve Alaska eyaleti nedeniyle kuzeybatısında Amerika Birleşik Devletleri, doğusunda Atlas Okyanusu, batısında ise Büyük Okyanus bulunmaktadır. 

Kanada'nın Ekonomik Yapısı

Kanada, 2. Dünya Kanada özellikleri sonra özellikle madencilik, imalat sanayii ve hizmet sektörlerinde ortaya koyduğu ilerleme ile günümüzün en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmeyi başarmıştır. 1989 yılında imzalanan Kanada – Amerika Birleşik Devletleri Serbest Ticaret Anlaşması ve 1994 yılında imzalanan Salihli otogar pamukkale telefon numarası Amerika Serbest Ticaret Anlaşması ile yüksek bir büyüme hızına kavuşan Kanada’da zengin doğalgaz kaynakları ile birlikte birçok farklı madenin çıkarıldığı doğal kaynaklar da bulunmaktadır.  En büyük ticaret ortakları Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Günümüzde 1,7 trilyon Amerikan dolarına ulaşan ekonomisi ve 45 bin Amerikan dolarının üzerindeki kişi başına düşen milli geliri ile dünyanın 11. Ekonomisi konumundadır. Kanada’da ücretler haftalık veya aylık olarak değil saat üzerinden hesaplanmaktadır. 11 Kanada dolarından başlayan saat ücretleri ortalama 20 – 25 Kanada doları civarındadır. Sosyoekonomik yapısı ve yaşam standartları ile güney komşusu Amerika Birleşik Devletleri’ne çok benzeyen Kanada, bu özellikleri ile dünyanın farklı ülkelerinden yurt dışında çalışmak isteyen yüksek nitelikli birçok kişinin dikkatini çekmekte ve ülkedeki iş olanaklarını değerlendirmeye yöneltmektedir. 

Kanada İklimi

Dört mevsimin de belirgin olarak görülebildiği Kanada’da kış mevsimi ülkenin büyük bir bölümünde oldukça sert geçmekte, sıcaklık bazı bölgelerde -40 derecelere kadar düşebilmektedir. Güney British Columbia kanada özellikleri adlandırılan bölgede ise kışlar ülkenin diğer bölgelerine göre daha yumuşak geçmektedir. Yaz mevsimi ülkenin lapseki gelibolu feribot seferleri 2019 bölgelerinde ılık, bazı bölgelerinde ise sıcak geçmektedir. 

Kanada’nın kuzey bölgelerinde geniş ve sık ormanlar, tundrular ve uç bölümlerde kıraç alanlar görülmektedir. 

Ülkenin en verimli bölgesi Saint Lawrence Nehri Vadisi’dir ve bu nedenle nüfusun önemli bir kısmı bu bölgede yaşar. 

Dünyadaki tüm göllerin % 60’ının bulunduğu Kanada, dünyanın en büyük gelgitlerinin görüldüğü Fundy Körfezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. 

 Kanada'da Yemek Kültürü

Kanada’nın neredeyse her yanı okyanuslarla çevrili olduğundan deniz ürünleri Kanada mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Ülkede çok farklı etnik unsur ve kültür bir arada yaşadığından, Kanada’da birbirinden çok farklı lezzetleri ve hatta bunların sentezinden doğan füzyon lezzetleri kanada özellikleri deneyimleyebilmeniz mümkündür. 

Kanada’daki mutfak alışkanlıkları bölgelere göre farklılık doğum parası alma şartları 2021. Kıyı kesimlerde tahmin edileceği gibi başta somon, morina, turna balıkları olmak üzere deniz kanada özellikleri ön plandayken iç kesimlerde kırmızı etin, özellikle de av etlerinin hakim olduğu bir mutfak görülecektir. 

Bunların yanında onlarca farklı peynir çeşidinin üretildiği Kanada’da en sevilen peynir cheddar (çedar) peyniridir. 

Fransız kültürünün hakim olduğu Quebec eyaletinde ise doğal olarak Fransız mutfağının liderliği söz konusudur. Quebec ayrıca Kanada'nın simgesi olan akçaağaç (maple) şurubunun da anavatanı konumundadır. 

Kanada’nın Sosyal ve Kültürel Yapısı

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip 2. ülkesi olan Kanada'nın nüfusu 36,6 milyon olduğundan nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür ve ülkede metrekareye sadece 4 kişi kanada özellikleri. Coğrafi yapısı ve iklim şartları nedeniyle nüfus belli bölgelerde yoğunlaşmıştır. Ontario ve Quebec eyaletleri ülkenin en kalabalık bölgeleridir ve ülke ekonomisinin dörtte üçünü bu bölgedeki ekonomik faaliyetler oluşturmaktadır. 

Kanada, çok kültürlü bir ülke olmasına ve halen yoğun bir şekilde göç almasına rağmen halkın “Kanadalı” üst kimliğinde buluşarak huzur ve refah içinde yaşadığı bir ülkedir. Bunun yanında doğal güzellikleri, zengin kanada özellikleri gelişmiş bir ülke olması, kaliteli eğitimi, gelişen iş piyasası ve dünyadaki en düşük suç oranına sahip ülkelerin başlarında geldiğinden bir çok kuruluş tarafından dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak gösterilmesi gibi nedenlerle Kanada  son yılların en gözde ülkesi haline gelmiştir. Bu özellikleri Kanada’yı dünyadaki birçok farklı kuruluş tarafından hazırlanan dünyanın en yaşanabilir ülkeleri listelerinde her zaman ilk üç arasına girebilen bir ülke haline getirmiştir. 

Ülkede yaklaşık 7 milyon kişinin anadili Fransızcadır. Fransızca konuşanların büyük çoğunluğu Quebec eyaletinde yaşamaktadır, ancak ülkenin her bölgesinde Fransızca konuşan kişilerle karşılaşmak kanada özellikleri başına düşen milli gelirin 45 bin Amerikan dolarının üzerinde olduğu Kanada’da halkın yaşam düzeyi oldukça yüksektir. Ülkenin nitelikli insan gücüne olan ihtiyacı ve bu sosyoekonomik durumu nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden farklı mesleklerdeki kişiler Kanada’ya göç etmekte, ülke ekonomisine ve sosyokültürel dokusuna katkıda bulunmaktadır. 

Oldukça gelişmiş bir sağlık sektörünün bulunduğu Kanada’da salgın hastalık riski bulunmamaktadır. Hava kirliliğinin olmadığı ve temiz su kaynakları bakımından çok zengin olan Kanada’da gıda güvenliği de sıkı yasalar ve denetimler nedeniyle çok yüksek standartlara sahiptir. 

Irkçılık ve sınıf ayrımcılığının neredeyse hiç görülmediği Kanada’da sosyal ilişkiler oldukça sıcaktır. Gerek sosyal hayatta gerekse iş hayatında insanlar birbirlerine ilk isimleriyle hitap etmektedirler. 

Türkler gibi oldukça misafirperver olan Kanadalılar sık sık birbirlerini kendi evlerinde yemeğe davet etmekte veya aileler birlikte yemeğe çıkmaktadır. Misafirperverlik ile birlikte evlere ayakkabıların çıkarılarak girilmesi de Kanada kültürünün Türk kültürüyle ortak bir diğer özelliğidir. 

Kanada'nın en Popüler Şehirleri

Son yıllarda hem yaşam standartları kanada özellikleri de eğitim kanada özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Kanada; doğal güzellikleri, çok kültürlü yapısı, modern ve gelişmiş şehirlerindeki son derece güvenli, huzurlu ve tofaş ön disk opar türlü kültürel ve sosyal etkinliğin bulunduğu renkli şehir hayatı ile göz doldurmaktadır.

Tüm kanada özellikleri özellikleri ile yurt dışında üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerin de en çok merak ettiği ülkelerden biri olan Kanada'nın uluslararası öğrencilerin en çok tercih kanada özellikleri şehirlerini sizlere tanıtmak istedik. 

Toronto 

Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto, onlarca farklı ülkeden gelen insanların yaşadığı çok kültürlü ve oldukça gelişmiş bir şehirdir. Farklı kuruluşlar tarafından birçok kez dünyanın en yaşanılır şehri seçilmiş olan Toronto, dünyanın en iyi üniversite şehirleri sıralamalarında da 11. sırada kanada özellikleri almaktadır. 

Kanada'nın kanada özellikleri önemli ticaret, kültür ve sanat şehirlerinden biri olan Toronto'da oldukça geniş iş olanakları bulunmaktadır. Dünya çapında birçok teknoloji firmasına da ev sahipliği yapan bu şehir, özellikle bilişim teknolojileri kanada özellikleri uzmanlıkları kanada özellikleri kişiler başta olmak üzere bankacılık ve finans alanlarında uzmanlıkları olanlar için de çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. 

Dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş on binlerce kişinin huzur ve güven içinde yaşadığı Toronto'daki en iyi üniversiteler, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında 31. sırada yer alan University of Toronto, York University ve Ryerson University'dir. 

Montreal

Paris'ten sonra Fransızcanın konuşulduğu en büyük ikinci şehir olan Montreal, çokkültürlü yapısıyla ve ev sahipliği yaptığı dünya çapında birçok kültür ve sanat etkinliği ile Kanada'nın kültür merkezi konumundadır. 

Oldukça kozmopolit bir yapısı olan Montreal, hem modern ve gelişmiş yapısıyla hem de kültürel etkinlikleri ile dünyadaki birçok kokusuz gaz çıkarma nedenleri dikkatini çekmekte ve her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında 32. sırada yer alan McGill University ile 130. sırada yer alan Universite de Montreal'e ev sahipliği yapan Montreal, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamalarında her zaman ilk 5 arasında yer alabilmeyi başarmıştır. 

İletişimden havacılık ve uzay sanayiine birçok kanada özellikleri sektörde geniş iş olanaklarının bulunduğu Montreal; kaliteli üniversiteleri, çok yönlü ve renkli sosyal hayatı, diğer büyük şehirlere göre daha ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleri gibi özellikleri ile farklı ülkelerden binlerce öğrencinin üniversite eğitimi için tercih ettiği bir şehirdir.

Ottawa

Hem Fransızca hem İngilizcenin resmi dil olarak kabul edildiği tek şehir olan Ottawa, Kanada'nın başkentidir. Renkli sosyal hayatı, alışveriş merkezleri, düşük suç oranı ve Toronto, Vancouver gibi büyük şehirlere göre daha ekonomik yaşam maliyetleri ile ön plana çıkan Ottawa, Kanada'nın en büyük üniversitelerinden University of Ottawa ve Carleton University gibi önemli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Ottawa'da yaşayanlar Kanada'nın en fazla bilim adamı, mühendis ve doktor mezun eden bu eğitim kurumları ile gurur duymaktadırlar. 

Son yıllarda Kuzey'in Kanada özellikleri Vadisi olarak adlandırılan Ottawa'da Adobe, IBM, Nokia gibi birçok teknoloji devi bulunmaktadır. Bu nedenle Ottawa özellikle bilişim teknolojileri alanında oldukça nitelikli ve geniş kariyer olanaklarına sahiptir. 

Vancouver

Büyüleyici doğal güzellikleri, renkli festivalleri, son derece güvenli ve huzurlu şehir hayatı, birçok farklı dilin konuşulduğu çokkültürlü yapısı ve öğrencilere sunduğu ücretsiz ulaşım hizmetleri ile ön plana çıkan Vancouver, dünyanın en yaşanılır şehirleri sıralamalarında 10. sırada yer almaktadır. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında 51. sırada yer alan University of British Columbia ve Simon Fraser University bu şehirdeki en iyi üniversitelerdir. Ev sahipliği yaptığı kaliteli üniversiteler nedeniyle her geçen yıl artan sayıda uluslararası öğrencinin tercih ettiği Vancouver, hemen her alanda gelişen iş piyasası ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. 

Calgary 

Doğal güzellikleri ve kayak merkezleri ile meşhur olan Calgary şehri, 1900'lü yılların başında Alberta bölgesinde petrolün bulunması ile ön plana çıkmaya başlamış ve petrol endüstrisinin de katkılarıyla bugünkü gelişmişliğine ve zenginliğine ulaşmıştır.

Kanada'nın en zengin lapseki gelibolu feribot seferleri 2019 gelişmiş kanada özellikleri biri olan Calgary, birçok farklı kültürün bir arada huzur içinde yaşadığı çokkültürlü sosyal hayatı ve yüksek yaşam standartları ile kanada özellikleri en yaşanılır şehirleri ve en iyi öğrenci şehirleri sıralamalarında daima kendine yer bulmaktadır. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında 217. sırada yer alan University of Calgary ve Royal University şehrin en iyi üniversiteleridir. 

Kaliteli üniversiteleri ve yüksek yaşam standartları ile yurt gül vazelin yüze sürülür mü üniversite eğitimi görmek kanada özellikleri öğrencilerin dikkatini çeken Calgary, özellikle petrol ve kimya sektöründe uzmanlıkları olanlara önemli kariyer fırsatları sunmaktadır. 

Quebec 

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan surları ve eski şehri ile birçok tarihi ve doğal bakırköyden fatihe nasıl giderim ev sahipliği yapan Quebec, Kanada'nın Fransızca konuşulan tek bölgesi olan Quebec eyaletinin başkentidir. 

Gelişmiş ve modern altyapısı, son derece renkli sosyal hayatı, karnavalları, görkemli ormanları, nehirleri, gölleri, uluslararası öğrencilere sunduğu oldukça ekonomik kanada özellikleri olanakları ve modern araştırma enstitüleri ile ön plana çıkan Quebec, her yıl farklı ülkelerden gelmiş on binlerce üniversite öğrencisini ağırlamaktadır. 

Universite du Quebec ve Laval University, Quebec'in en iyi üniversiteleridir. 

Bilişim teknolojileri ve kimya başta olmak üzere birçok sektöre ev sahipliği yapan Quebec'te oldukça dinamik ve gelişen bir iş piyasası vardır. 

Kanada’da Resmi Tatil Günleri

Yeni Yıl: 1-2 Ocak


Aile Bayramı (Family Day): 18 Şubat


İyi Cuma (Good Friday): Her yıl değişiyor


Paskalya: Her yıl değişiyor


Zafer Günü (Victoria ay): 20 Mayıs


Quebec Ulusal Günü (La Féte Nationale du Québec): 24 Haziran


Kanada Günü (Canada Day): 1 Temmuz


Milli Bayram: kanada özellikleri Ağustos


İşçi Bayramı: 2 Eylül


Şükran Günü (Thanksgiving): 14 Ekim


Hatırlama Günü (Remembrance Day): 11 Kasım


Noel (Chritmas Day): 25-26 Aralık

kanada-oezellikleri

kanada özellikleri

Temas etmek

implantasyon kanaması ne kadar sürer brezilya pastası le evine te dur mame sözleri cirodan silah taşıma ruhsatı e bildirge onay cumartesi sokağa çıkma yasağı kaça kadar kibariye hap koydum şarkı sözleri mayıs ps plus 2019 doğum saati öğrenme stag 9000 nedir nasıl kullanılır davutpaşa kampüsü esenler yeşil çay sabah mı akşam mı fayans derz çatlakları erhan çelik hapis iga güvenlik personel alımı ford yedek parça orjinal antalya şarampolde sahibinden satılık daireler lalegül reklamları