Nutuk kısaltılmış

Nutuk kısaltılmış / blog

Nutuk (Mustafa Kemal Atatürk)

Nutuk, yazıldığı dönemde Cumhur Reisi ve Cumhuriyet Halk Fırkası Umumi Reisi olan Gazi Mustafa Kemal'in 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde, 1919'dan 1927'ye dek kendisinin ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini özetlediği konuşmasının metnidir.[1]Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından belgeler bölümü dışında yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştır ve Türkiye'nin nutuk kısaltılmış dönemle ilgili en temel resmî tarih kaynağı olma niteliğindedir.

Nutuk'un güncel Türkçeye çevrilmiş sürümleri pek çok yayınevi tarafından basılmış, bazıları Söylev adını tercih etmişlerdir.

Nutuk, belgeleri sayesinde, Atatürk'ün tarihçi kimliğini de ortaya koymaktadır. Atatürk, yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk'u yazarken bu belgelere dayanarak icraatlarını özetlemiştir. Nutuk, Gençliğe Hitabe ile sona erer.

Konuşma, objektifliği hususunda başta Halide Edib ve Kâzım Karabekir tarafından olmak üzere birçok kişinin eleştirisine hedef olmuştur.[2]

Nutuk'ta adı geçen kişiler[değiştir kaynağı değiştir]

Nutuk hakkında[değiştir kaynağı değiştir]

Nutuk, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir.

Atatürk, Nutuk ile geçmişi anlatıp aynı zamanda gelecekte olabilecek tehlikelerin önceden sezilebilmesi için alınacak derslerden bahsetmektedir. Bazı sayfalarda Atatürk açıkça "sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir" sözünü belirtmiştir.[4][5]

Aynı zamanda bu kitap, şu an Türkiye'de nutuk kısaltılmış T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders ve çalışma kitaplarının hazırlamasında en nutuk kısaltılmış rolü oynamıştır. Bu kitap Atatürk'ün Nutuk kısaltılmış çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919'dan, Cumhuriyet sonrası nutuk kısaltılmış dönemine kadarki (1927) zaman diliminde olan olayları anlatmaktadır.

Dili[değiştir kaynağı değiştir]

Atatürk'ün yetiştiği dönemde kullanılan söke ezan saatleri 2022 dağarcığı ve cümle yapısı bakımından ulusal edebiyat devrinin temsil ettiği dildir. Klasik Osmanlıcaya göre oldukça sadeleştirilmiştir. O devirde kullanılan Arapça ve Farsça nutuk kısaltılmış ve bu dillerden alınan kurallarla oluşturulan tamlamalar, devlet dilinde kullanımından dolayı Nutuk'a girmiş sözcükler nedeniyle dili günümüze göre oldukça ağırdır. Dil kullanılırken anlatılan duruma göre bazen kısa ve keskin tümceler bazen de uzun ve hareketli söyleyişlere yer verilmiştir.

Değişik baskıları[değiştir kaynağı değiştir]

Nutuk'un bebeğime nasıl emzik alıştırabilirim Osmanlıca baskısı. (üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz)

1927'de Osmanlıca harflerle basılan Nutuk'un, sonraki yıllarda birçok kurum ve kitabevi tarafından sayısız baskıları yapılmıştır. 1960'lı yıllardan başlayarak bazı baskılarda, o tarihlerde TDK'nin yaygınlaştırmaya çalıştığı öz Türkçe kullanma akımına uyularak "Nutuk" yerine "Söylev" adı da kullanılmıştır. Bazı baskılarda hem Söylev hem de Nutuk adının birlikte kullanılması tercih edilmiştir. Belli başlı "Nutuk" baskıları şunlardır:

Yıl Adı Dili Yayınevi Notlar
1927 "Nutuk" Osmanlıca543 sayfa, bez ciltli, 19x27 cm ebatlarında, başta Mustafa Kemal portresi ve sonda 7 tabaka halinde 10 ayrı harita eki mevcut. Nutuk ilk defa 1927 yılında, biri asıl metin, diğeri belgeler olmak üzere Arap harfleriyle iki cilt olarak 18 mayıs bim broşürü. Aynı yıl, tek nutuk kısaltılmış halinde lüks bir baskısı da yapılmıştır.
1927 "Discours du Ghazi Moustafa Kemal" FransızcaK. F. Kochler 677 Sayfa.
1928 "Der Weg Zur Freiheit (1919-1920)" AlmancaK. F. Kochler
1929 "A Speech" İngilizceK. F. Kochler
1938 "Nutuk" TürkçeDevlet Basımevi 658 sayfa. Renkli, katlanmış harita eki var.
1950 "Nutuk, Kemal Atatürk" Türkçe Türk Devrim Tarihi Enstitüsü 3 Cilt (Son cilt "Vesikalar")
1963 "Söylev (Nutuk)" Türkçe Türk Dil Kurumu Yayınları2 Cilt. Günümüz Türkçesine sadeleştirilmiş sürüm.
1973 "Nutuk" Türkçe Tercüman 1000 Temel Eser Cumhuriyetin 50. yılı için özel baskı, nutuk kısaltılmış metin. 2 cilt
1984 "Nutuk Söylev" Türkçe Türk Tarih Kurumu Yayınları2 Cilt.
1984 nutuk kısaltılmış Türkçe Çağdaş Yayınları 3 Cilt muhtarlik secimi ne zaman I, Cilt II ve Cilt III). İlk cildi 17 baskı yaptı.
1998 "Söylev "Nutuk" " Türkçe Dündar Yayınları
2000 "Nutuk Söylev" Türkçe Kaya Yayınları
2002 "Söylev (Nutuk) Seçmeler" Türkçe Betil Yayıncılık
2011 "Nutuk" Türkçe Yapı Kredi YayınlarıKutulu, tek cilt, 1197 sayfa, 17.5 x 11.5 cm ebatlarında, orijinaldeki 10 renkli harita dahil.
2015 "Nutuk Ve Vesikalar" Türkçe Kaynak Yayınları
2016 "Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla" Türkçe Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıFotoğraflı özel baskı, 616 sayfa.
2021 Hatıratlarla Karşılaştırmalı Nutuk Türkçeİstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları Sadeleştirilmiş, bölümler halinde ve fotoğraflarla.

Kaynakça[değiştir kaynağı değiştir]

  1. ^Kongresinde gerçekleştirdiği otuz altı buçuk saat süren tarihî konuşması ve onun metnidir. 1919 - Nutuk'un Deşifresi, Sinan Meydan, Truva Yayınları, önsöz
  2. ^Kuyaş, Ahmet (Ekim 2017). "Atatürk'ün Nutuk'u, Halide Edip'in itirazı.". #tarih, 41. Kafa Grup. ss. 40-45. ISSN 2148-547X. 
  3. ^"Ata'nın Okuduklarından: Outline of History". 28 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2015. 
  4. ^Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk
  5. ^"Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2007. 
  • Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk
  • Sinan Meydan, Nutuk'un Deşifresi
  • Mete Tunçay, Türkiye Cumhuriyeti'nde Tek-Parti Yönetiminin Kurulması, Yurt Yayınları, İstanbul, 1981.
  • Taha Parla, Türkiye'de Siyasal Kültürün Resmi Kaynakları - Cilt 1: Atatürk'ün Nutuk'u, İletişim Yayınları, İstanbul,
  • Mete Kaan Kaynar (Ed), Resmi Tarhi Tartışmaları-5, Nutuk, Özgür Üniversite Yayınları, Ankara

Dış bağlantılar[değiştir kaynağı değiştir]

12 Ağustos 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde [https://web.archive.org/web/20220812143015/https://m.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1415103-asil-nutuk-neden-yayinlanmaz-amp arşivlendi.] Murat Bardakçı'nın "Asıl Nutuk neden yayınlanmaz?" isimli yazısı.

[1] Murat Bardakçı'nın ve Celâl Şengör'ün Nutuk hakkındaki söylemleri.

nutuk-ksaltlm

nutuk kısaltılmış

Temas etmek

implantasyon kanaması ne kadar sürer brezilya pastası le evine te dur mame sözleri cirodan silah taşıma ruhsatı e bildirge onay cumartesi sokağa çıkma yasağı kaça kadar kibariye hap koydum şarkı sözleri mayıs ps plus 2019 doğum saati öğrenme stag 9000 nedir nasıl kullanılır davutpaşa kampüsü esenler yeşil çay sabah mı akşam mı fayans derz çatlakları erhan çelik hapis iga güvenlik personel alımı ford yedek parça orjinal antalya şarampolde sahibinden satılık daireler lalegül reklamları