Testesteron jeli

Testesteron jeli / blog

Doğum kontrolünde erkeklerin prezervatif dışında ne gibi seçenekleri olabilir? Araştırma

Erkek doğum kontrolü bir asırdan fazla süredir aynı iki seçenekle sınırlandırılmış durumda; prezervatif takmak ve vazektomi denilen erkeğin sperm kanallarının bağlanması yöntemi.

Kadınlar için ise testesteron jeli kontrol haplarından (oral kontraseptifler), rahim içi araçlara (RİA, Spiral) ve iğnelere (aşı, enjekte edilen hormonlar) kadar birçok yöntemden bahsetmek mümkün.

Ancak artık kadınların söz konusu yöntemlerin olumsuz yönleri konusunda daha fazla tartışmaya başlaması, erkeklerin de ikametgah degistirme nasil olur bir kısmını kadın partnerlerini doğum kontrolünün yükünden kurtarmaya teşvik ediyor.

Erkekler de ortak sorumluluktan yana

Öyle ki, 2018 yılında yapılan YouGov anketine katılan bin 600 İngiliz erkeğin yüzde 79'unun doğum kontrolünün ortak bir sorumluluk olması gerektiğini düşündüğü ortaya çıkmıştı.

Peki, doğum kontrolünde erkeklerin gelecekte ne gibi seçenekleri olabilir?

Umut verici yöntemlerden bazılarını sizin için derledik.

Omuz jeli

Erkeklerin doğum kontrolünün yükünü tam anlamıyla üstlenebilecekleri yollardan biri, günlük olarak üst kollara ve sırta uygulanan testosteron jeli.

Nestorone adı verilen jel, hem testosteron hem de kadın cinsiyet hormonu testesteron jeli sentetik bir formu olan bir progestin içeriyor. Progestin de testislerdeki doğal testosteron üretimini bloke ederek sperm üretimini düşük veya var olmayan seviyelere indiriyor.

Jelin etkinliği, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen Faz 2 klinik deneylerinde dünya çapında değerlendirilmekte. Toplamda 400 çifti kayıt altına almayı hedefleyen deneylerin önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor.

"Jel gerçekten şaşırtıcı derecede iyi çalıştı"

Edinburgh Üniversitesi'nden Testesteron jeli Richard Anderson, 30 erkek üzerindeki denemelerde şu ana kadar elde edilen sonuçların çok cesaret verici olduğunu söyledi.

Anderson, Euronews'e verdiği mülakatta, "Gerçekten şaşırtıcı derecede iyi çalıştı. Herhangi bir hamileliğimiz olmadı. Deneklerin sperm sayıları gerçekten güvenilir bir şekilde baskılanmış durumda kaldı," dedi.

Doğum kontrol hapı

Araştırmacılar ayrıca dimethandrolone undecanoate veya DMAU içeren bir erkek doğum kontrol hapı üzerinde çalışmakta.

Hap, molekül alternatif olarak uzun süreli enjeksiyonlar halinde uygulanabilir. İlaç, canlı sperm oluşturmak için gereken iki hormonu, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormonu (LH) bastırıyor.

İşin zor yanı, bunları bastırmanın testosteron seviyelerinin düşmesine neden olması ve bunun da genellikle düşük libido, akne ve ruh hali değişimleri gibi istenmeyen yan etkilerle sonuçlanması.

Ancak yapılan araştırmalarda, deneklerde kaydedilen hormonal değişimler sperm üretiminde düşüşe neden oldu; ancak cinsel isteklerinde bir değişim yaşanmadı. Aynı zamanda ilaç kullanımının sonlandırılmasının ardından hormonlar eski düzeyine geri döndü. Deneklerin birkaçı hafif yorgunluk, akne veya baş ağrısı bildirmesine rağmen, ciddi testesteron jeli yan etki de rapor edilmedi.

Geri dönüşümlü vazektomi

Kadınlar doğum kontrolünün hormonal biçimlerine karşı giderek testesteron jeli çekingen hale geldikçe, erkek doğum kontrol yöntemlerine yönelik araştırmaları savunanlar, hormonal olmayan yöntemlerin daha "akıllıca" olabileceğini savunuyor.

Bu yöntemlerden biri de geri dönüşümlü vazektomi.

Vazektomi, sperm kanallarının kesilmesi, bağlanması veya mühürlenmesi ile uygulanan cerrahi doğum kontrol yöntemine verilen ad. Geri dönüşümlü yöntemde ise spermin vücudu terk ettiği penis içindeki kanala sıvının akmasına izin veren ancak spermin hareket etmesini engelleyen bir jel implant ediliyor.

Teknik, jel doğal olarak çözülmeye testesteron jeli veya erkek sperminin tekrar testesteron jeli dolaşmasına izin testesteron jeli için çıkarmaya karar verene kadar, birkaç yıl sürebilen tek seferlik ayakta bir tedavi prosedürü olarak geliştirilmekte.

Hindistan'daki bilim insanları uzun süredir teknik üzerinde çalışmakta. Oldukça da kat etmiş durumdalar. Bu yıl da Amerika Birleşik Devletleri'nde Testesteron jeli şirketi tarafından geliştirilen ADAM adlı su bazlı jelin ilk insan denemelerine başlaması bekleniyor.

Termal halka

Fransa'da da yeni bir erkek doğum kontrol ürünü son aylarda konuşulmaya başlandı.

Andro-Switch adlı bir termal halka, sıcaklıklarını doğal testesteron jeli yükseltmek için testisleri vücuda yaklaştırmak için tasarlanmış. Ürün, birkaç ay boyunca günde en az 15 saat giyilirse, sperm üretimini geçici ve geri dönüşümlü kısırlığa neden olacak kadar düşürüyor.

Edinburgh Üniversitesi Klinik Üreme Bilimi Profesörü Richard Anderson,"Birkaç on yıl önce, insanlar doğum kontrol yöntemleri olduğu için minnettardı. Artık insanlar bunun bir yük olduğunun ve daha çok sorumluluğu paylaşmakla ilgili olduğunun farkında" diyor.

Bu fikir henüz sağlık düzenleyicileri testesteron jeli şirketler tarafından tam olarak benimsenmemiş olsa da, genel nüfus arasında hızlı bir şekilde tartışılmaya başlandı.

testesteron-jeli

testesteron jeli

Temas etmek

implantasyon kanaması ne kadar sürer brezilya pastası le evine te dur mame sözleri cirodan silah taşıma ruhsatı e bildirge onay cumartesi sokağa çıkma yasağı kaça kadar kibariye hap koydum şarkı sözleri mayıs ps plus 2019 doğum saati öğrenme stag 9000 nedir nasıl kullanılır davutpaşa kampüsü esenler yeşil çay sabah mı akşam mı fayans derz çatlakları erhan çelik hapis iga güvenlik personel alımı ford yedek parça orjinal antalya şarampolde sahibinden satılık daireler lalegül reklamları